Invoering van Wet Bijmengverplichting nog onzeker
Met de bijmengverplichting wordt geregeld dat energieleveranciers van het gas dat ze leveren de komende jaren een toenemend deel in de vorm van groen gas moeten gaan leveren. Energieleveranciers kunnen daarvoor certificaten inkopen bij bedrijven die groen gas leveren aan het aardgasnet. Dat aantal benodigde certificaten loopt jaarlijks op.
Die groeiende markt moet bedrijven stimuleren om ook daadwerkelijk meer groen gas te gaan produceren. Door de bijmengverplichting moet de productie in 2031 ruim zijn verdubbeld tot 840 miljoen kubieke meter per jaar. Dat is wel minder dan de ambitie die het kabinet-Rutte IV vier jaar geleden nog had. Toen werd uitgegaan van 2 miljard kuub groen gas in 2030.
Het kabinet verwacht dat de bijmengverplichting over vijf jaar maximaal 90 euro per jaar gaat kosten voor een gemiddeld huishouden met een cv-ketel. In hoeverre het wetsvoorstel wordt gesteund door de Tweede Kamer is nog niet duidelijk. Diverse partijen toonden zich kritisch. ChristenUnie pleitte voor een jaar uitstel, om nog verbeteringen door te voeren. Het is niet duidelijk of dat gaat gebeuren, maar oppositiepartijen besloten deze week wel om pas verder te praten over de wet als de Rijksbegroting voor 2027 van het kabinet is gepubliceerd.